Skip to main content

Hunt ja Rebane // Wolf & Fox

Saidki valmis esimesed kaks (plaanin teha neli looma viiest antud mustrist Polina Kuts järgi). Pildil pole näha, aga neil mõlemil on ka sabad. Pikkus on ca. 42 cm kõrva tipuni. Rebast heegeldades, ei jõudnud veel esikäpd külge õmmelda, kui jubap isem haaras käest ja jooksis minema karjudes "Minu!". Ning alles siis, kui ta lõpuks rebane kaisus magama jäi, sai töö lõpetatud:)
Tulemas on veel karu ja jänes. Loodan nad ka lähipäevil lõpetada.
//So finally I finished first 2 animals from four I'm planing to do and the patter it self is made for five animals. Pattern in English provided by Polina Kuts - Legged Animals. I'm planing to finish bear and the rabbit soon:)
When I was making fox, my yonger one grabbit it from my hans and ran away by jelling it's hers! :)

Comments

Popular posts from this blog

All 4 of them

LÕPUKS said need neli tegelast ikkagi valmis. Eelmises postituses oli ainult kaks tegelast, nüüdseks on kõik neli ikka sama mustri järgi. Pole vist tõesti kunagi veel nii mitut mänguasja ühe ja sama mustri järgi teinud. Aga vähemalt olen õnnelik, et oma juba tuntud loomakeste sekka tekkis ka rebane.
Finished all four of those cute animals by Polina Kuts pattern that you already have seen in my . At least now I got one more animal in my collection and this time it's a fox.

Daisy Duck // Piilupart Daisy

Üks ammune tuttav Disney multikatest. Ja ka tööl läheb mul teda vaja. Plaanis on ka sama mustri järgi teha ka Piilupart Donald.
Sai veidi muudetud kraemuster.

Muster on pärit: amigurumi.today

Daisy Duck from the long loved cartoon. Since I will need her at my work will probably do Donald Duck as well using the same pattern. Did change her neck a bit.

Pattern provider: amigurumi.today

Crocheted amiguri wolf

Something I haven't done a long time ago. Yes, not perfect but it's my first toy since ever. Done all kind of things but not toy. And besides, he was done to make my wolf collection a bit bigger, cause hard to get in stores some wolf-toy. Mostly foxes or dogs. And getting a wolf thro e-bay or amazon... cost to much. Ok, so here it goes.