Skip to main content

Raindeer #1 / Põder #1

Tundub küll, et olen juba kauaks ära kadunud. Kuid tegelikult oli tegemist kui palju. Ja selle ajaga sai ka nii mõndagi heegeldatud. Kahju ainult, et polnud piisavalt aega, et kõik selle ka oma logisse üles panna.
Laste lasteaias oli tulemas jõulunäitus. Iga aastane traditsioon, ning sellel aastal oli pea teemaks "jõullumaa". Et siis iga üks võis tuua, mis vähegi seostus antud teemaga.
Veel üheks positiivseks momendiks oli/on see, et antud näituse mänguasjad jõuavad pärast "Eesti 100" projekti raames kingituseks Tallinna Lastehaigla lastele.
Kokkuvõttes heegeldasin 3 põtra. Üks poja rühmale, teine tütre rühmale ja kolmas omalt poolt. Kuna olen ka antud lasteaias õpetaja:)

MK: link
//I know it has been a while, but I was busie with crocheting to. It just I hadn't had much time to update my blog.
So since it was December coming up I had to crochet something for a christmas exhibition. And I came up with three reindeer.
Since both of my kids go to same kindergarten where I work, I made them more then just one or two:)Comments

Popular posts from this blog

Triibud ja Ruudud // Stripes & Squares

Jõudsin ka mina #soctoober'i flashmobis osaleda:) Sokkidel on oma paarilised täitsa olemas! Mõlemad sokipaarid said heegeldatud. Kuna pole ammu vardaid kätte võtnud ja ka omal ajal küllalt palju sokke ja kindaid kudunud, siis see kord otsustasin heegeldada.
Jalad on nüüd mõnusalt soojas lastel:) Õpetuse leidsin youtube'ist.//Finally made it. Two pairs of socks with stripes and squares. Both pairs made for my son. Now his legs are worm:)

You're mine Dark!...

Were my words when I finally finished it in the middle of the night (had time to saw only at nights, so there were many of them). It was done for my dear and special friend Dark Arlett. That's a demiurg. Not the best work. But it's my first plush ever. Don't remember that I've done any at school or so at all.

Thanks Shannon Symons for patterns that can be found here: fav.me
Youtube tutorial of how to saw it:youtube.com

My results:

Crocheted amiguri wolf

Something I haven't done a long time ago. Yes, not perfect but it's my first toy since ever. Done all kind of things but not toy. And besides, he was done to make my wolf collection a bit bigger, cause hard to get in stores some wolf-toy. Mostly foxes or dogs. And getting a wolf thro e-bay or amazon... cost to much. Ok, so here it goes.